Jawatan Popular

Pilihan Editor - 2019

Demam tinggi pada kanak-kanak dengan pendarahan jantung selepas terapi untuk TB paru

Anonim

Dokumen malam kanak-kanak berusia 5 tahun saya menjalani rawatan untuk penyakit tuberkulosis pulmonari, ia telah berjalan selama 6 bulan dan diikuti 3 bulan kemudian kerana keputusannya tidak normal? tetapi selepas memberikan ubat dari rs dan hanya minum ia tiba-tiba anak saya mempunyai demam tinggi dan hati yang luas? mohon penyelesaian masalah terima kasih. ""

Hello @babagabagus, terima kasih kerana bertanya di laman web. Saya adalah Dr. Doddy akan membantu menjawab soalan itu.

Secara amnya, alahan dadah anti-tuberculosis sering berlaku dalam beberapa bulan pertama, tetapi alahan dadah ini boleh berlaku jika kini penambahan ubat yang diambil adalah berbeza daripada ubat sebelumnya. Terdapat beberapa gejala alahan dadah yang biasanya timbul seperti:

  • Kemerahan kulit.
  • Bengkak mata dan bibir.
  • Gatal-gatal
  • Peluh sejuk dan kaki sejuk.
  • Kesedaran menurun (dalam alahan yang melampau)
  • Rasa panas di dalam badan.
  • Sesak nafas.
  • Lepuh (alahan dadah yang melampau), dsb.

Walau bagaimanapun, jika aduan yang dialami oleh anak anda pada masa ini timbul sesaat atau beberapa saat selepas mengambil ubat, maka saya cadangkan anda segera membawa anak anda kembali ke pakar pediatrik tempatan atau IGD, supaya pengendalian selanjutnya dapat dilakukan.

Beberapa petua yang anda lakukan sekarang:

  • Ukur suhu badan anak anda dengan menggunakan termometer dengan kerap.
  • Pemampat hangat dan ubat paracetamol boleh diberikan untuk membantu melegakan demam.
  • Buat suhu bilik yang selesa.
  • Gunakan pakaian dengan bahan yang selesa dan tidak terlalu ketat.
  • Anda tidak boleh menggunakan selimut yang terlalu tebal.
  • Adalah disyorkan supaya anak anda diperiksa oleh doktor. Sehingga pemeriksaan dapat dilakukan, dengan mengetahui gejala dan hasil laboratorium yang dimiliki.

Semoga jawapan ini dapat membantu

Salam

Dr. Doddy Kusumah R

"